Jak na produktovou fotografii?
V tomto článku se dozvíte jak správně vyfotit produktovou fotografii & jakou techniku při práci používat. Ukážeme si podle jakých kritérií vybrat foto stan a následně jak zpracovat surovou fotografii v softwaru Adobe Lightroom tak, aby byla použitelná na webové stránky či vaše sociální sítě.
Zadívali jste se někdy do produktových fotek vámi oblíbeného webu či účtu na sociálních sítích a řekli jste si: "Jak to jen dělají, že ty výrobky doslova visí v bílé prázdnotě - jak docílit takového výsledku? Co mám použít za techniku a v čem ty fotografie následně upravím? Jak toho docílím, když všechny reklamní plochy vyžadují právě nekonečnou bílou?"
Ke kvalitní produktové fotografii je samozřejmě nejlepší klasický fotoaparát, ale nebojte se použít i smartphone! Zrcadlovky nám většinou umožní fotit do RAWu (nekomprimovaného formátu), tudíž budeme moci v postprodukci opravit velké množství chyb (přepal, podsvícení, teplotu světla). Jak je možné, že i specializovaný obchod jako my často raději používá obyčejný iPhone? Důvodem je totiž efektivita - rychlost a omezená kvalita pro výstup na sociální sítě.
Naší hlavní radou je fotit do RAWu, pokud to váš přistroj dovoluje. Při focení v RAW kvalitě máte následně mnohem větší možnosti při postprodukci fotografie, než u standardního výstupního formátu JPEG.
Dva hlavní rozdíly mezi surovým produktem (RAW) a hotovým produktem (JPEG):
1. U digitálních fotoaparátů má RAW ke každému pixelu přiřazen jen jeden barevný kanál, v JPEG má každý pixel už kompletní barevnou informaci.
2. RAW má větší datovou velikost (uchovává v sobě informace o pořízeném snímku, což pomůže v postprodukci).
Kombinací těchto dvou faktorů docházíme k závěru, že formát RAW je vícenásobně pružnější při dalších digitálních úpravách, což se odráží na redukci šumu, vyvážení bílé a poskytuje vám větší kontrolu nad detaily.
Budeme brát v potaz charakteristiku produktové fotografie a uměleckou stránku tedy dáme trochu bokem. K těmto účelům je skvělou volbou foto stan. Při výběru se můžeme držet třech záchytných bodů: rozměry, materiál, vybavení stanu.
U nás lze vybírat z těchto rozměrů: 44x44x44 cm; 60x60x60cm; 80x80x80cm
Při pořizování prvního stanu je dobré popřemýšlet do budoucna, zda fotografované produkty budou stále stejných rozměrů, nebo časem třeba i větší.
Při četném rozkládání a sestavování stanu je lehký hliník jistě relevantnější volbou než křehký plast. I materiál stěn stanu je podstatný, látkové stany jsou vhodné pro občasné focení například na smartphone, pomocí kterého stáhnete dotykem obrazovky expozici a nevyžadujete od výsledku maximální kvalitu.
Při bližším pohledu na výsledky z látkových foto stanů si můžete všimnou struktury pozadí, což není ideální, pokud chcete mít reprezentativní fotografie pro širokou veřejnost. Je dobré mít na paměti, že látka absorbuje velké množství světla, tudíž produkt bude osvětlený zejména z jednoho úhlu. Nicméně je tento typ dobrý pro začátečníky, kteří se o produktovou fotografii zajímají, nebo jej lze využívat bez problému pro domácí účely.
Mnohem komplexnější a uživatelsky přívětivější jsou stany, které obsahují foto reflexní vrstvu uvnitř stanu. Takové stany zajišťují rovnoměrný rozptyl světla z více úhlů i za předpokladu, že máme LED diody jen v horní části foto stanu. Další součástí celku na kterou se zaměříme je co vše budeme moci dělat s foto stanem - nasvítíme ho stolní lampičkou, nebo je nutné si pořídit zvlášť LED panel? Jaké pozadí potřebujeme pro své fotografie?
Když už si takový stan pořizujeme, tak pochopitelně chceme, aby bylo tak zvaně vše v jednom - chceme mít dobré osvětlení, nejlépe na horní přední a zadní straně foto boxu pro rovnoměrný rozptyl světla. Můžeme samozřejmě vybrat variantu s externími světly a produkt si nasvítíme sami podle našeho uvážení, nicméně někdy je lepší se vydat jednodušší a mnohdy více efektivní cestou. Proto zabudovaná světla, respektive LED pásky na horní straně foto boxu jsou naprosto vyhovující.
Pozadí by mělo být vždy kontrastní oproti fotografovanému produktu, ulehčí vám to práci a čas v postprodukci, a hlavně je to pohodlnější na pohled, tedy: Hnědá kožená peněženka na bílém pozadí, bílá plátěná taška s vašim sítotiskem na černém pozadí, modré sluneční brýle na červeném pozadí a jiné kombinace. I zde hraje velkou roli materiál pozadí, látkové pozadí je cenově přívětivější, ale prokreslení textury látky v pozadí vašeho výrobku vás po čase začne lehce znervózňovat. V případě bílého, nebo černého látkového plátna lze přeexponovat/podexponovat fotografii nastavením vyššího/nižšího času na fotoaparátu.
Použitý foto stan na fotografii: 24 x 23 x 22 cm.
Alternativou a východiskem je PVC pozadí, hlavní výhody jsou především udržitelnost a životnost. Tím je myšleno pokud budete fotit produkt z více úhlů, může se stát, že se PVC pozadí nějakým způsobem zašpiní - to lehce vyřeší vlhčený ubrousek. V případě nechtěného, silnějšího přehybu se PVC po chvíli zpět narovná do původního tvaru, ale hlavně vám PVC zajistí viditelné stíny padající od objektu, případně lehký zrcadlový odraz produktu od dna foto stanu, což dodává samotné fotografii prostorový dojem.
Použitý foto stan na fotografii 80 x 80 x 80cm.
Vždy mějte na paměti to, za jakým účelem fotografie pořizujete a jakým způsobem je plánujete dále upravovat.
Fotostan je sestavený, LED pásky zapnuté, pozadí napnuté, produkt umístěný. Nyní nastává moment, kdy začíná ta pravá zábava.
Na první pohled se zdá, že stačí pozvednout fotoaparát / smartphone, cvaknout spoušť a jde se dál. My doporučujeme udělat ještě něco "navíc."
U smartphonu je dobré nejdříve dotykem zaostřit na střed produktu a táhlým pohybem prstem nahoru / dolů zesvětlit či ztmavit expozici dle potřeby. Pokud je pro vás pohodlnější tento způsob fotografování produktů, je dobré zvážit možnosti, jak vylepšit stávající obraz případným přidáním optiky před čočku. Více o tom, jak vybrat vhodné vybavení pro váš smartphone se dočtete ve článku: Smartphone výbava - co a jak vybrat?
V případě fotoaparátu je důležité fotit do již zmiňovaného "RAWu" a především používat manuální režim. Pokud použijeme automatický režim, fotoaparát si bude dělat co se mu zrovna zlíbí a fotografie nebudou konzistentní (v reálném čase se můžou měnit hodnoty jako je clona, iso a závěrka).
ISO: Nastavit na co nejnižší možnou hodnotu. LED pásky nám dodávají dostatečný proud světla, který následně regulujeme pomocí nastavení clony a času (závěrky).
Čas: Na konkrétní nastavení není návod, který by zaručil stejně kvalitní fotografie za jiných světelných podmínek (v případě přibližování / oddalování od objektu), nicméně ideální čas otevření závěrky je zhruba 1/160 sekundy až 1/300 sekundy. Primárně chceme docílit toho, aby už při surové fotce bylo pozadí co nejvíce bílé, ale zároveň, aby náš produkt neztrácel na sytosti barev. (Tady si s nastavením pohrajte a sami usuďte, co by mohl být ten zlatý střed).
Clona: Zde opět záleží na okolnostech. Pokud chceme větší hloubku ostrosti (ne jen na konkrétní detail produktu), zvedáme clonové číslo - tím se nám ztmavuje celkový obraz, který balancujeme nastavením delší závěrky (času). Při focení detailů je lepší naopak nastavit menší clonové číslo a pokud bychom měli expozici přesvětlenou, použijeme kratší závěrku (čas).
Za všech okolností se snažíme, aby pozadí bylo samo o sobě při surové fotce co nejvíce bílé. To nám následně usnadní spoustu času a práce v postprodukci.
Existuje více způsobů, jak upravit produktovou fotografii z fotostanu. My si zde ukážeme úpravu v softwaru Adobe Lightroom. Před otevřením programu si stáhněte námi připravený preset pro úpravu produktů na bílém pozadí. Stažený preset si nainstalujte do Adobe Lightroom.
POZNÁMKA: Vytvořený preset NENÍ okamžité řešení pro fotografie každého druhu.
Je vytvořený tak, aby bílé pozadí bylo doopravdy bílé a focený produkt byl výrazný a více vykreslený. Záleží, jaké nastavení fotoaparátu použijete při focení - v některých případech si ještě budete muset trochu pohrát s nastavením expozice, stínů, bílé barvy a tak dále. Zkrátka abyste docílili čistě bílého pozadí, ale i tak si myslíme, že vám preset výrazně pomůže při následných úpravách.
Podívejte se na video, jakým způsobem probíhá úprava produktové fotografie pomocí vytvořeného presetu: Fotobox_bile_pozadi.
Po stažení .XMP souboru spusťte Lightroom a importujte preset ze složky, kam byl soubor stáhnut. Pokud se vám preset nezobrazuje, vypněte a znovu spusťte Adobe Lightroom. Jedním kliknutím na preset Fotobox_bile_pozadi se přednastavení aplikuje na vaši fotografii.
V tomto videu se můžete podívat, jak preset funguje v praxi.
Při fotografování byl použit Canon EOS 6D Mark II se základním objektivem Yongnuo 50 mm s nastavením pro všechny fotografie na clonu: f/3,2 (kvůli větší hloubce ostrosti) čas: 1/160 (záleží na intenzitě osvětlení z LED pásek ve fotostanu) ISO: 100 (kvůli minimálnímu šumu).
Použitý fotostan, který využíváme standardně pro focení produktů na náš web je tento: 80x80x80.
Celý stan složíte během deseti minut, kompletace je naprosto intuitivní bez nutnosti čtení návodu, velkou výhodou je PVC pozadí ve třech barevných variantách (bílá, černá, béžová). Stan obsahuje dva silné LED panely, které se umisťují na horní stanu, světlo má tři stupně intenzity jasu + před světla můžete umístit difuzní vrstvu pro změkčení světla, která je také součástí balení. Celá konstrukce je hliníková a vnitřní strany boxu jsou potaženy foto reflexní vrstvou. Za nás je to stan ideální pro potřeby e-shopu.
Výsledné fotografie před úpravou v RAW formátu do JPEG formátu upravené pomocí presetu Fotobox_bile_pozadi:
A jsme u konce! Pokud jste přečetli tento článek až k této části, produktová fotografie by pro vás měla být jasnější. Děkujeme za pozornost a pokud zvažujete koupi fotostanu, budeme určitě rádi, když jej zakoupíte právě u nás ve Film-technika :) Na aktuální nabídku fotostanů můžete mrknout ZDE.