Výdej ze skladu v Praze funguje každý pracovní den od 8 do 16:00.

Smartphone výbava - co a jak vybrat?

V tomto článku naleznete všechny potřebné informace ohledně smartphone gimbalů, objektivů, mikrofonů, držáků, stativů, klecí / pouzder i osvětlení.

V první řadě je důležité si pořádně promyslet, co je Vaším cílem. Jakým stylem tvorby se chystáte vydat, kolik hodláte do vybavení investovat, jaké jsou Vaše priority. Je to cena? Kvalita? Poměr cena / výkon? Jaký smartphone vlastníte nyní, případně který smartphone se chystáte pořídit do budoucna? Jakmile máte jasno, pokračujte na další kroky.

sv_banner_1_v3

Ke smartphonu určitě nepotřebujete profesionální Manfrotto stativ za desítky tisíc korun, tudíž doporučujeme vybírat spíše v cenové relaci 1 - 5 tisíc korun. Čím kvalitnější stativ vyberete, tím snadnější bude s ním pracovat. Zároveň není dobré si vybrat ten nejlevnější kousek (to platí i pro držák), pokud vlastníte např. iPhone 12 Pro Max či jiný podobný "high-end" smartphone. Pokud chcete dělat ze stativu i pohyblivé záběry, dívejte se po kousku s fluidní hlavou. Ta totiž zaručí plynulý, přirozený pohyb kamery. Co se týče maximální výšky, ideální je něco mezi 155 - 180 cm. 

sv_button_1_v2

Držáky pro smartphone se pohybují ve velmi rozmanité cenové relaci. Nejlevnější kousky seženete klidně za 100 korun, ty nejkvalitnější i za 1000 korun a více. Jaký tedy vybrat? Záleží především na tom, jaký máte smartphone (a jak moc jej máte rádi). Plastové držáčky v nejnižší cenové relaci určitě nevydrží ani polovinu toho, co pořádný, kvalitní držák např. z hliníku či jiného pevného materiálu. Zároveň je důležité brát v potaz další věc - sáňky. Ne, nebudeme sjíždět zasněžené kopce, ale řešit kompatibilitu případného externího mikrofonu s daným držákem. Sáňky, tedy tzv. "Cold Shoe" = adaptér lyžinového typu, do kterého lze vsunout směrový mikrofon s vhodným adaptérem do sáněk. 

sv_banner_2_v2_compressed

Pokud si tedy plánujete pořídit i směrový mikrofon, doporučujeme se dívat po držácích, které sáňky obsahují.
Naše smartphone držáky naleznete na tomto odkaze. Jak zjistit, zda držák půjde připevnit na stativ? Všechny naše stativy s hlavou mají v horní části upínacího systému kamerový šroub, jehož průměr je stejný, jako průměr závitu smartphone držáků. Tudíž produkty budou vzájemně kompatibilní.

sv_banner_3

Bezdrátový? Drátový? To je to, oč tu běží. U nás naleznete směrové, studio mikrofony, ale i kondenzátorové mikrofony pro podcasty či nahrávání zpěvu. Dále samozřejmě klopové drátové i bezdrátové mikrofony. Jaký typ si tedy zvolit? 

sv_banner_4_compressed

Reportáž - jste v akci, potřebujete rychle zaznamenat zvuk. V tomto případě bude nejvhodnější směrový nebo bezdrátový klopový mikrofon. U bezdrátového mikrofonu ale záleží, zda budete mít čas hovořící osobu "oportovat" (nasadit klopový mikrofon, zprovoznit vysílač). 

Vlog / YouTube video - v interiéru bude vždy lepší studiový nebo směrový DSLR mikrofon na blízkou vzdálenost, potom přijde vhod i drátový klopový (pokud sedíte a nikam se nehýbete). V exteriéru zase excelují bezdrátové mikrofony (nejlépe s ochranou proti větru) a též směrové DSLR mikrofony.

Fitness / webináře / vzdělávací online streamy či meetingy - zde vítězí bezdrátové mikrofony na plné čáře. Kabely nepřipadají v úvahu, bezdrát působí elegantně a je pohodlný. Pokud se při této činnosti ale nepohybujete a sedíte přímo u počítače, velmi efektivní bude stolní studiový mikrofon.

Reality / prezentace nemovitostí či produktů - opět vítězí bezdrátové mikrofony.

Umělecká tvorba 
- zhotovujete video pro klienta na zakázku, nebo se věnujete vlastní tvorbě? Dejte do toho maximum a nebojte se snímat ruchy směrovým mikrofonem, případně klientovi nasadit bezdrátový set a pomoct mu prezentovat jeho firmu. Je libo dabing? Opřete se o studiový mikrofon.

Mix všeho - v takovém případě určitě neuděláte chybu pořízením bezdrátového setu. Pomůže vyřešit spoustu obtížných situací, se kterými byste si s obyčejným klopovým mikrofonem těžko poradili. Pokud budete potřebovat snímat i ruchy, stačí si k němu pořídit dostupnější směrový mikrofon a trochu si s výsledkem pohrát v postprodukci. Pokud audio nechcete ještě ladit dodatečně, doporučujeme pro jistotu zvolit směrový mikrofon ve vyšší cenové relaci.

Nezapomeňte vždy zvolit mikrofon s vhodnou koncovkou pro vaše zařízení! 

sv_banner_5

Vlastníte starší typ smartphonu s klasickým kulatým audio jackem? Novější Android smartphone s USB-C?
Případně iPhone s Lightning konektorem?

sv_banner_6_compressed

Pokud chcete provozovat externí mikrofon na smartphonu (nebo jiném zařízení se sloučeným vstupem pro mikrofon i sluchátka - např. některé notebooky či počítače), je důležité nejdříve použít TRRS koncovku a až následně připojit (pokud je to potřeba) např. USB-C nebo Lightning redukci. TRRS koncovka se vyznačuje třemi viditelnými kroužky na konektoru, kdežto TRS pouze dvěmi. Pokud tyto pojmy neznáte, stačí mrknout na tento odkaz.

Některé mikrofony mají TRRS koncovku už v základu, takže nepotřebujete TRRS redukci. Mikrofon lze zapojit rovnou, případně můžete dokopit redukci na USB-C či Lightning. 

POSTUP VE ZKRATCE:
1) TRS koncovka mikrofonu ► TRRS redukce ► Smartphone redukce (USB-C / Lightning, pokud je potřeba).
2) TRRS koncovka mikrofonu ► Smartphone redukce (USB-C / Lightning, pokud je potřeba).

sv_banner_1_v4

Při vybírání mobilního objektivu musíte detailně zhodnotit možnosti vašeho smartphonu. Jedná se o aktuální vlajkovou loď na trhu? Zaběhlý, ale stále dostačující kus? Nebo snad starší smartphone? Pro dokonalejší, luxusnější smartphony totiž není dobré kupovat hned ty nejlevnější objektivy (mohou zkreslovat výsledný obraz a kvalitu spíše zhoršit) a naopak pro starší modely zase není potřeba investovat do toho nejlepšího.

Smartphone v cenové relaci 10 tisíc korun a více: Dívejte se pouze po kvalitních objektivech např. od značky Apexel. Profesionální sady přijdou vhod, samozřejmě lze koupit některé objektivy i zvlášť. Označení 4K či HQ, HD a podobně výhodou.

Smartphone v cenové relaci 5 - 10 tisíc korun: Vybírejte stylem "zlatá střední třída." 

Smartphone v cenové relaci do 5 tisíc korun: Lze vybírat víceméně z čehokoliv, soustřeďte se tedy spíše na vlastnosti daného objektivu. 

sv_banner_7_compressed

Jaký typ objektivu zvolit?

Teleobjektiv
- slouží k pořizování fotografií či videa na delší vzdálenosti. 

Anamorfický objektiv - napodobení filmového vzhledu, primárně pro video. Je nutné jej využívat spolu s nějakou lepší video aplikací, např. FiLMiC Pro. Obraz je totiž v základu úmyslně deformovaný, kdy po roztažení v postprodukci vytvoří vhledný filmový široký obraz. Vhodný spíše pro pokročilé uživatele.

Běžné objektivy - Makro, rozšířující, širokoúhlé apod. Makro se hodí pro zvětšení jednotlivých předmětů, rozšiřující a širokoúhlé pro větší úhel záběru. 

Objektivy si u nás můžete prohlédnout na tomto odkaze.

m_obj_banner_compressed

sv_banner_1_v5

Pokud nehledáte plnohodnotný set světel, ale potřebujete spíše něco kompaktního, lze u nás vybírat i z více druhů světel. 

sv_banner_8_compressed_v2


Ringlight - ideální k nasvícení postavy, obličeje, produktu. Produkuje změkčené, tvarově pravidelné světlo. 

Doplňkové světlo - slouží k přisvícení scény, RGB varianty jsou vhodné k vytvoření ambientního prostředí (např. při natáčení rozhovorů). 

Menší set světel - přijde vhod, když nemáte možnost operovat s velkými světly, ale stále potřebujete nasvítit konkrétní scénu.

Vybírat můžete ZDE.

sv_banner_1_v6_2

sv_banner_9_compressed

U smartphone gimbalů je třeba dát si pozor na maximální nosnost (i 10 g je rozdíl) a rozpětí držáku pro smartphone. Například pokud má daný gimbal maximální nosnost 280 g a váš smartphone samostatně váží 179 g, není dobré jej osadit ochranným krytem a ještě přídavným objektivem. Dále když je rozpětí držáku na gimbalu od 60 do 88 mm a váš smartphone má na šířku 86 mm nebo třeba 62 mm, lze předpokládat obtížnější operaci s gimbalem. Telefon by mohl z držáku vypadnout.

Co se týče funkcí, výrobci smartphone gimbalů se snaží vzájemně trumfovat či dorovnávat. Proto se určitě nebojte, že jeden gimbal bude mít funkcí 50 a druhý jen 3.
Vybírejte na základě detailního popisu produktu či video recenze, pokud je k dispozici. Zároveň ve stejné cenové relaci nikdy neuděláte krok vedle. Kdyby se cenová relace výrazně lišila, už je lepší si jednotlivé gimbaly více nastudovat.

KOMPATIBILITA:

Nezáleží na tom, jestli vlastníte iPhone, Samsung, Huawei nebo Xiaomi. Důležité je, aby to byl smartphone s aktuální verzí operačního systému a mohl spustit aplikaci od výrobce daného gimbalu. Gimbal totiž vyváží smartphone i bez vzájemného propojení, vše funguje elektronicky, kdy gimbal sám spočítá váhu smartphonu a umístí jej do vodorovné polohy. Co se týče aplikace od výrobce, tu vlastně ani nemusíte vždy používat - gimbal poběží i bez ní (pokud tedy nemáte zájem o využívání speciálních funkcí, které jsou dostupné pouze v dané aplikaci). Pokud vám tedy jde pouze o to mít stabilizované video, doporučili bychom použít dokonalejší aplikaci speciálně pro video zaměřenou na maximální kvalitu výstupu, např. FiLMiC Pro. Gimbal je dobré pravidelně aktualizovat, proto alespoň sem tam zkuste zkontrolovat originální aplikaci.

Naši aktuální nabídku smartphone gimbalů si můžete prohlédnout ZDE.

sv_banner_1_v7

sv_banner_10_compressed

Pokud máte zájem svojí výbavu rozšířit i o další příslušenství, rozhodně doporučujeme se podívat po těchto doplňcích. Klece a kryty se vyrábí přímo pro konkrétní modely smartphonů, ale lze nalézt i vhodné univerzální kousky pro jiné typy smartphonů. Duální držáky jsou potom ve většině případů univerzální a mohutnější, než klece / kryty. Pokud si plánujete pořídit / již vlastníte směrový mikrofon a doplňkové světlo, doporučujeme určitě sáhnout po kleci nebo duálním držáku.

Duální držák: umožňuje přidat ještě více příslušenství a je konstruován pro co nejlepší kompatibilitu s většinou smartphonů na trhu. Primární účel je mít možnost celý set držet během natáčení v ruce.

Kryt: většinou pro specifický model smartphonu, vyrobený na míru. Některé kryty mají v sobě už zabudované objektivy, jiné zase obsahují závit o průměru 17 mm, což je v mobilním světě standard - lze připojit objektivy se stejným závitem (např. i ty naše od Apexelu). 

Klecje na tom podobně jako duální držák, ale slouží spíše k umístění na stativ. Většinou se vyrábí pro specifické modely smartphonů, ale naleznete mezi nimi i univerzální kusy. 

Aktuální nabídku těchto doplňků u nás naleznete na tomto odkaze.

sv_banner_1_v8

Jestliže rádi tvoříte video pomocí smartphonu, určitě vás budou zajímat i tyto vychytávky. Aneb jak použít filtr běžných rozměrů na smartphonu. 
sv_banner_11_compressed

U nás naleznete celkem 2 varianty / způsoby, jak filtr na smartphone uchytit.

Univerzální adaptér - kompatibilní s drtivou většinou smartphonů na trhu, důležitý je pro vás jediný parametr - průměr závitu pro filtr, podle čehož následně vyberete vhodný filtr. Není potřeba klec ani kryt, lze nasadit rovnou.

Redukce na 17 mm závit - v době tvorby tohoto článku (březen 2021) máme skladem jednu verzi a to sice 17 mm - 52 mm (tedy pro filtr o průměru 52 mm). Jak jsme již zmínili v předešlé kapitole KLECE / KRYTY, některé tyto doplňky obsahují i 17 mm závit - což je ideální pro kombinaci právě s touto 17 mm - 52 mm redukcí.

Vybírat můžete ZDE.

Jelikož toto vybavení je od různých výrobců, doporučujeme při kombinaci klece / krytu a filtru / adaptéru / objektivu postupovat opatrně. Závity nemusí být vzájemně naprosto totožné, šroubujte na ně tedy jiné výrobky s citem.
Rozdíl bývá totiž ve stoupání závitu. 


Filtry s běžnými rozměry následně naleznete ZDE.

sv_banner_12

Vlastníte smartphone včetně potřebné výbavy a chcete vyrazit do akce. V takovém případě zásadně nedoporučujeme natáčet přes originální, vestavěnou mobilní aplikaci. Některé smartphony ji mají sice trochu "lepší," ale i přes polo-manuální režim nedosáhnete takových výsledků jako při použití jiné externí aplikace, která k tomu byla předurčena. 

sv_banner_13_compressed

Pro nás vítězí na plné čáře aplikace FiLMiC Pro. Tu si v našem obchodě bohužel nezakoupíte, dohledat ji ale můžete přímo ve vašem smartphonu - stačí navštívit obchod s aplikacemi (App Store / Google Play). Tato aplikace umožní natáčet video v nejvyšším možném rozlišení, které byste v základu ze smartphonu nijak nedostali. Zároveň obsahuje spoustu užitečných funkcí, plně manuální režim a vývojáři se o ní pravidelně starají. Na YouTube potom naleznete spoustu video návodů, jak si tuto aplikaci přizpůsobit podle svého.

Samozřejmě existuje i spoustu jiných aplikací, některé jsou i zadarmo. Pokud vás FiLMiC Pro zrovna nezaujal, zkuste hledat i jiné aplikace - hlavně se předem dívejte na hodnocení uživatelů a detailně prostudujte popis, než se rozhodnete nějakou vyzkoušet. 
sv_banner_14_compressed

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz